
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 750 mW |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Voltage | 5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.143 g |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 1.6 V |
| Min Input Voltage | 6.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Supply Voltage | 7 V |
| Accuracy | 5 % |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Max Output Current | 100 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Output Configuration | Positive |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5.2 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Load Regulation | 60 mV |
| Line Regulation | 75 mV |
Stock: 1028
Distributors
pcbx
Unit Price$0.72583
Ext.Price$0.72583
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72583 | $0.72583 |
| 10 | $0.52322 | $5.23220 |
| 25 | $0.45483 | $11.37075 |
| 50 | $0.43348 | $21.67400 |
| 100 | $0.41313 | $41.31300 |
| 300 | $0.39374 | $118.12200 |
| 500 | $0.37526 | $187.63000 |
| 1000 | $0.35765 | $357.65000 |
| 3000 | $0.34086 | $1022.58000 |
| 5000 | $0.32487 | $1624.35000 |
